Chłodnie umożliwiają dystrybucję gotowych produktów żywnościowych

Zamrażanie należy do najbardziej skutecznych i zdrowych sposobów konserwowania żywności. Zamrażane produkty tracą bardzo niewiele ze swoich wartości odżywczych. Do niedawna przede wszystkim mrożone były warzywa i owoce występujące sezonowo. Obecnie chłodnie przechowują również inne grupy towarów żywnościowych.

Mrożenie i chłodzenie umożliwia również przewożenie produktów pochodzących z odległych rejonów świata. Dzięki chłodniom zainstalowanym na statkach i samochodach możliwy jest tańszy transport owoców morza, których cena jest zbyt wygórowana w przypadku transportu lotniczego.

Rozwój przemysłu żywnościowego spowodował pojawienie się na rynku ogromnej palety produktów gotowych do spożycia. Zamrażanie takiej żywności pozwala na znaczne ograniczenie środków konserwujących dodawanych w procesie produkcji. Dystrybucja takich produktów odbywa się poprzez mroźnie i chłodnie, których infrastruktura zależy od rodzaju sieci handlowej.

Zamrażanie gotowych produktów żywnościowych odbywa się również na poziomie gospodarstw domowych, jednak w warunkach przemysłowych daje dużo lepsze efekty. Zamrażanie powolne powoduje powstawanie dużych kryształków lodu, które mogą zniszczyć strukturę produktu. Szybkie zamrażanie w bardzo niskich temperaturach nie powoduje takiego efektu.

Przemysłowe chłodnie pozwalają na minimalizowanie efektów związanych z typowymi dla rolnictwa okresami urodzaju i słabych plonów. Dzięki utrwalaniu żywności i magazynowaniu jej można łagodzić wpływ tych cykli na ceny i dostępność produktów.

Posted in Bez kategorii

Published by