Chłodnie i okres przechowywania produktów spożywczych.

Sporo miejsca we współczesnych sklepach spożywczych zajmują chłodnie. Są one wypełnione mrożonkami, których obecnie jest ogromny wybór. Mają one określone terminy, w których powinny być zużyte. Nabywając je należy na to zwracać uwagę, gdyż po ich przekroczeniu produkty zamrożone nie nadają się do spożycia, gdyż może to grozić zatruciem.

Należy również pamiętać, że chłodnie w sklepach nieraz ulegają awariom, a mrożonki w nich przechowywane mogą się rozmrozić. Warto więc zwracać uwagę czy kupowane mrożone warzywa lub owoce nie są zbite w jednolitą bryłę. Jeśli tak jest, to lepiej ich nie kupujmy, gdyż oznacza to, że chłodnie, w których były przechowywanie mogły mieć przerwę w dostawie prądu, a produkty mogły się nieco rozmrozić.

Produkty gotowe mają określone terminy spożycia, ale jeśli chcemy zamrażać niektóre z nich w domu to warto poznać czas, w jakim mogą przebywać w zamrażalnikach. Mięso i wędliny możemy przechowywać przez 3 miesiące, ryby 4 lub 8 miesięcy, w zależności od tego czy są to ryby tłuste czy chude. Owoce i warzywa bez problemu mogą leżeć nawet rok, a pieczywo 4 miesiące.

Jeśli chodzi o produkty nabiałowe, to mleko może przetrwać w stanie zamrożonym 1,5 miesiąca, a jogurt miesiąc. Zdarza się także zamrażać masło lub margarynę - można je pozostawić w zamrażarce pół roku.

Posted in Bez kategorii

Published by